Våra samordnare har nu kommit på plats och har redan visat att de gör ett heroiskt jobb på den korta tid de blivit satta i arbete.
VRR1
En veteran som är sjukskriven för PTSD sedan 2år tillbaka. Lever på 13000 och får inte saker och ting att gå runt. Har sökt och fått medel tidigare men gick emot vårt tidigare råd och tog under 2018 lån på sammanlagt 53000. Vår vän befinner sig nu i största nöd.
VRR går in och betalar det tuffaste lånet på 8000 samt vi skickar matkuponger på 1500kr, övriga lån kommer vår veteran fortsätta kämpa med.
Från VRR1:
En stor sten har lättat från mitt bröst nu!
Då behöver jag inte tänka på [lånet] då?
Jag har verkligen lärt mig läxan, men att vara sjukskriven i två år är inte lätt. Ska bevisa för er att jag ska ordna upp det här!
Är med en tår i ögat jag tackar så in i helvete mycket!!!!
VRR2
En veteran som varit arbetslös under längre tid, inte kunnat lägga undan pengar men har under hösten fått fast anställning. Så kom december med kvarskatt, bilskatt och döttrar som ville bo hos sin förälder. Körförbud på bilen den 25 januari om den inte lagas för 3000. Knappt pengar kvar till mat under januari och släpar efter med hyra på 7900.
VRR betalar hyran, reparationen samt skickar matkuponger på 1500kr
Från VRR2:
Jag är så otroligt tacksam och en stor klump i magen har just släppt, just nu så kommer det en tår och jag hoppas verkligen inte mina döttrar kommer in och undrar varför jag har en tår i ögat, har nämnt till dom att jag har dåligt med pengar nu så vi måste spara in på allt vi kan, denna hjälp var ju så mycket mer än hyran och bilen…Maten som är en stor utgift i vårat hushåll…oj oj oj….TACK så otroligt mycket igen.
Ännu en gång så tackar jag för allt med stor respekt för erat fantastiska jobb som ni och våra bröder o systrar gör för dom veteraner som har det kämpigt, kommer att bidra själv såklart till ärenden när min ekonomi tillåter.
Mvh: En som kan sova inatt